T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sigara Bırakma Polikliniği

Güncelleme Tarihi: 26/02/2019


        SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ

Sigara dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemiz içinde önemli bir sağlık sorunudur.

Tütün ürünleri her yıl tüm dünyada 4 milyon insanın ölümüne neden olmaktadır. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 100bin kişi sigara nedeniyle ölmekte ve 2 milyon dolar ekonomik kayıp olmaktadır.

Sigara kullanımı ile mücadelede; toplumun bilinçlendirilmesi, gençlerin sigaraya ulaşılabilirliğinin önlenmesi ve yasal düzenlemelerin yanı sıra sigara içen kişilere sunulacak sigarayı bırakmaya yardım hizmetleri de önemlidir. Sigara bırakma poliklinikleri sigara bağımlılığının tedavisinde en etkili ve en kolay yol olarak gösterilmektedir.

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde önceden belirlenmiş günlerde sigara bırakma polikliniği hizmet vermektedir. Polikliniğimizde göğüs hastalıkları uzmanlarıUzm. Dr. Erdal KAYSOYDU, Uzm. Dr. Tuncay YUMRUTEPE, Uzm. Dr. Esma Ceylan CANTEPE ve Uzm. Dr. Gülcan KOPARAN SAĞIR görev yapmaktadır. Sigara bağımlılığı olan hastalarımıza akciğer grafisi, solunum fonkiyon testi, gerekli kan tetkikleri ve sigara bırakma danışmanlığı ile hizmet verilmektedir. Hastalarımızın 182 den randevu alarak polikliniğe başvurmaları gerekmektedir.

     
Uzm. Dr. Gülcan KOPARAN SAĞIR

sigaraaaaaaa.JPG