T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dijital (kağıtsız- akıllı) Hastane

Güncelleme Tarihi: 04/01/2018

T.C. Sağlık Bakanlığı, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Medipol Üniversitesi ve HIMSS işbirliğinde yürütülen dijital hastane değerlendirme çalışmaları kapsamında

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi EMRAM Seviye 6 kriterlerini karşıladığını pratikte başarılı bir şekilde göstermiş ve Seviye 6 hastanesi olarak tanınmaya hak kazanmıştır. 

Dijital  (kağıtsız- akıllı) Hastane; yüksek kalitede sağlık hizmet sunabilmek için klinik ve idari iş akış süreçlerine bilgi ve iletişim teknolojilerini entegre ederek, hastane hizmetlerini duvarların dışındaki bireylere (evlere, acil istasyonlara vb.) taşımakta, diğer taraftan birbirinde uzak mesafedeki sağlık çalışanlarını ve birimlerini birbirine bağlamaktadır.

Bugün dijital hastaneler, kağıtsız ve filmsiz sağlık kuruluşları, elektronik sağlık kaydı, tele sağlık uygulamaları, uzaktan hastalık yönetimi ile hataları azaltmaya, maliyetleri düşürmeye, hizmet kalitesini artırmaya ve hızlandırmaya, hasta memnuniyetini yükseltmeye önemli katkı sağlar. Ayrıca sağlık hizmetinde mobilitenin elde edilmesini sağlayıp, hem hasta takibi hem de toplam sağlık çıktısı açısından eski ile karşılaştırılamaz noktalara gelir. Bu süreç hastanın sağlık okuryazarlığını önemli düzeyde artırmasını sağladığı gibi kendi tedavisinin her alanda ortağı haline getirmiş ve sağlığa erişimin yanında tedaviye erişimi de önemli oranda kolaylaştırmıştır.

Eğer dijital (kâğıtsız ve filmsiz sağlık kuruluşları)  hastane olmazsa sürecin gerçekten zor yönetileceğini, daha fazla sağlık personeli daha fazla istihdam gerekeceğini çok daha az kişiyle etkin bir sağlık hizmeti yürütülmesi için dijital hastane süreçlerinin hastanelerde yaşanması gerektiğini düşünüyoruz. Yönetilebilir sağlık tesisleri ve dolayısıyla sürdürülebilir sağlık hizmeti isteniliyorsa tüm sağlık kurumlarının dijital hastaneyi hedeflemesi gerekmektedir

Hastanemiz bu önemli başarısından dolayı içtenlikle kutlar ve hastanemize Seviye 7 hastanesi olma yolunda başarılar dileriz.


  • DSC_1646.JPG
  • DSC_1653.JPG
  • DSC_1687.JPG
  • DSC_1699.JPG
  • DSC_1708.JPG
  • DSC_1711.JPG
  • WhatsApp Image 2017-11-24 at 12.58.53.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-11-24 at 13.00.50.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-11-24 at 13.07.20.jpeg
....