T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dünya İnme Günü

Güncelleme Tarihi: 30/10/2019

                Dünya İnme Günü olması nedeniyle, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi doktorumuz Uzm. Dr. Yahya AKALIN bir açıklama yaptı;

      İnme beyinde bir bölgedeki kan akımının kesilmesi ve ya beyin damarındaki kanın dışarı sızması sonucu beyinde oluşan harabiyet olarak tanımlanır. İnmenin %80-85’i beyin damarının  tıkanması sonucu oluşur.

     Hastanemizde yer alan kapsamlı inme merkezi sayesinde hastalar erken acile başvurduğunda yapılan etkin tedavi yöntemiyle yeniden hayata döndürülebilmektedir. Bu bağlamda kapsamlı inme merkezinde 7/24 çalışan nöroloji ekibi, nöroloji YBÜ ve inme ünitesi mevcuttur.

    

        İnme (felç), dünyada en sık ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Dünyada her 40 saniyede 1, Türkiye’de 3-4 dakikada 1 kişi inme geçirdiği düşünülürse böylesi bir merkezin gerekliliği daha iyi anlaşılabilir. Hastalar ne kadar erken acile başvurup tedavi altına alınırsa hastanın bu tedaviden fayda görmesi ve yatağa bağımlılıktan kurtulması o derece artar, ilk 4-5 saatte gelen inme hastalarına öncelikle damar yolundan pıhtı eritici ilaç veriyoruz, İlaçtan fayda görmezse hastayı anjiyo ünitesine alıp trombektomi dediğimiz pıhtı çıkarma işlemi uyguluyoruz. Bu işlemler sayesinde hastayı sekelsiz taburcu etme şansımız artıyor. 

      İnme Riskini Azaltmak İçin;

• Tütün ve alkol kullanımından uzak durun.

• Sigara dumanına maruz kalınmamalıdır.

• Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır. (ev, bahçe işi, yürüyüş gibi)

• Diyette yağ, şeker ve tuz azaltılmalıdır.

• Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmelidir.

• Ayrıca doktorumuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilomuzu öğrenmeli, doktorumuzun önerilerine uymalıyız.

• Aile bireylerimizi de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik etmeliyiz.

           Dünya İnme Günü’nün inme ile ilgili farkındalığın artmasına vesile olmasını diliyorum.