T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HUZUREVİ SAKİNLERİNE DİYABET KONTROLÜ

Güncelleme Tarihi: 13/11/2018

                   HUZUREVİ SAKİNLERİNE DİYABET KONTROLÜ

       Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir farkındalık oluşturarak Malatya Huzurevi’ni ziyaret eden ve burada Huzurevi sakinlerini bilgilendiren Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Lezzan Keskin, “Gördüğüm kadarıyla huzurevi yeşil alanı bol olan bir yer. Yaşlılarımızın burada hem diyabete dikkat etmeleri hem de bu güzelliği yürüyüş ve egzersiz yapmak için değerlendirmeleri iyi olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

        14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, ayrıca Diyabet Okulları İl Koordinatörü Dr. Lezzan Keskin ve beraberindekiler, bir farkındalık oluşturarak,  Malatya Huzurevini ziyaret ettiler. Huzurevi sakinlerinin kan şekerini ölçüp, onlara şeker hastalığı hakkında bilgiler veren Uzman Dr. Lezzan Keskin, gazetecilerle de konuşarak önemli bilgiler verdi.

          Türkiye ve dünyada giderek artan diyabet hastalığı için bir farkındalık oluşturmak amacıyla bu haftayı yaşlılara ve diyabet hastalarına ayırdıklarını dile getiren Dr. Keskin,  hastaneye gelemeyen hastaların kontrollerini yapmak istediklerini söyledi.

         KAN ŞEKERLİLERİNİ TESPİT ETMEK İSTEDİK

       Huzurevi yetkililerinin kendilerine yardımcı olduklarını ifade eden Dr. Keskin, “Her zaman hastaneye gelebilecek insanlarımız var. Ama hastaneye gelemeyen, kontrollerini yapamayan hastalarımız da var. Bu hastalarımızı biz kendi yerlerinde ziyaret etmek, burada kan şekerlerini tespit etmek istedik.  Bu manada huzurevi yetkilileriyle görüştük. Yetkililer bize yardımcı oldular. Huzurevi’nde kalan büyüklerimizin kan şekerlerini burada takip edeceğiz. Diyabeti yüksek olanları belki de tekrar hastanemizde kontrol edilmesi için çağıracağız. Gerekiyorsa muayenelerinin yapılması için göz, sinir ve kalp rahatsızlıkları uzmanı arkadaşlarımıza yönlendireceğiz. Amacımız budur” diye konuştu.

          DİYET VE YÜRÜYÜŞ VURGUSU

        “Kan şekerini düzenlemek için öncelikle doğru diyet ve egzersizler önemli” diyen Dr. Keskin, “Gördüğüm kadarıyla Huzurevi yeşil alanı bol olan bir yer. Burada hem diyabete dikkat etmeleri hem de bu güzellik içinde yürüyüş ve egzersiz yapmak için değerlendirmeler iyi olacaktır diye düşünüyorum. Biz sadece bunu hatırlatacağız. Burada yapacakları günde yarım saatlik bir yürüyüş tansiyon, yağ, şeker, kilo kontrolü, beraberinde psikolojik olarak mutluluk hormonu salgıladığı için bunların yararlı olacağını düşünüyorum. Bizim amacımız sadece bunları hatırlatmak. Burada kurum doktorları, diyetisyenleri bu konuda kendilerine yardımcı oluyorlar. Gerekli önerilerde bulunuyorlar.  Bu konuda bizden yardım istedikleri takdirde elimizden gelen desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

  • D4.jpeg
  • D2.jpeg
  • D1.jpeg
  • D3.jpeg