T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DÜNYA UYKU GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 15/03/2019

    DÜNYA UYKU GÜNÜ  

    Dünya Uyku Tıbbı Derneği (WASM) ve Dünya Uyku Federasyonu (WSF) tarafından, her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu, 21 Mart–bahar ekinoks’tan bir önceki Cuma günü Dünya Uyku Günü olarak ilan edilmiştir. Bu yıl “’SAĞLIKLI UYKU, SAĞLIKLI YAŞLANMA” sloganıyla 15 Mart 2019 Cuma günü kutlanıyor.

   Dünya Uyku Günü dolayısıyla açıklama yapan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Ayşegül Altıntop Geçkil, uyku vе uyku bozuklukları hakkında bilgilеndirmеlеrdе bulundu. Uyku bozukluklarının başında uyku apnesi gelmektedir. Uyku apnesi, solunumun uyku esnasında ani bir şekilde durduğu ciddi bir uyku bozukluğudur ve ülkemizde toplumun yaklaşık yüzde 5'inde görülmektedir. Hastaların bu durumu bir hastalık olarak değerlendirmemesi nedeniyle tanı konma süresi 8-10 yılı bulmaktadır.

   Uyku apnesinin üç temel bulgusu horlama, hastanın eşi tarafından teyit edilen apne ve gündüz aşırı uyku halidir. Uyku apnesi, en sık 40 ile 65 yaşları arasında ve daha sıklıkla kilolu erkeklerde görülmektedir. Erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha sık saptanmasına karşın menopoz sonrasında menopoz öncesi döneme göre 4 kat fazla izlenmektedir. Çocuklarda ise uyku apnesi yüzde 1-4 oranında görülür.

    En sık şikayet gündüz aşırı uyku halidir. Bu nedenle gündüz uykululuk çeken hastalar, uyku apnesi açısından uzman bir hekim gözüyle değerlendirilmelidir. Uyku sırasında tekrarlayan uyku bölünmeleri nedeniyle hastalar derin uyku evresine geçemediği için yataktan yorgun kalkarlar, gün boyu aşırı uyku ihtiyacı hissederler. Oluşan aşırı uykululuk kişilerin günlük aktivitelerini de olumsuz yönde etkiler. Hastaların öğrenme becerileri azalır, hafızaları ve refleksleri zayıflar, dikkatleri azalır. Hastalar, başlangıçta televizyon seyretmek, gazete okumak gibi pasif bir iş esnasında uyuklarken ilerleyen dönemlerde araba kullanırken bile uyuyakalıyorlar. Özellikle ticari araç ve otobüs sürücüleri uyku apnesi açısından sorgulanmalı ve tanı konulursa tedavi edilene kadar araç kullanmamaları önerilmelidir.

    Uyku apnesinde gece belirtilerinin başında horlama gelmektedir. Hastalar başlangıçta zaman zaman horlarken giderek daha şiddetli ve sürekli horlamaya başlar. Uyku apnesi hastalarının hemen tümünde horlama yakınması vardır. Uykuda az sayıda hava yolu obstrüksiyonunun meydana geldiği horlama durumları basit horlama olarak tanımlanmaktadır.

    Kişi ne zaman uykusunun bozuk olduğunu düşünebilir; uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa, sık uyanıyorsa, gece uykuda terliyorsa, gece tuvalete kalkıyorsa, sabah yorgun uyanıyorsa, sabah kafada ağırlık hissi yaşıyorsa, sabah reflü problemi yaşıyorsa, gündüz uykusu geliyorsa, nedensiz kilo alıyorsa, dikkat, hafıza ve konsantrasyonda aksama başladıysa, bunların hepsi uyku hastalıklarına işaret eder. Uyku apnesi şüphesinde polisomnografi tetkikinin yapılması gerekir. Bu tetkik yalnızca uyku laboratuvarlarında yapılıyor. Göğüs hastalıkları, nöroloji ve psikiyatri, uyku bozuklukları için başvurulması gereken temel branşlardır.


             Ayşegül ALTINTOP GEÇKİL

                    Başhekim Yardımcısı