T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

16 EKİM DÜNYA ANESTEZİ GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 16/10/2019

      Başhekim Yardımcımız, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Leman Acun Delen, 16 Ekim Dünya Anestezi Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Dünyada ilk anestezi uygulaması Dr. John Collins Waren tarafından eter kullanılarak 16 Ekim 1846 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu tarihe istinaden her yılın 16 Ekim günü Dünya Anestezi Günü olarak kutlanmaktadır. 170 yılı aşkın süredir kendini geliştiren anestezi uygulamalarında bugün gelinen noktada anestezi hekimlerinin en önemli gündemi hasta güvenliği ve sürdürülebilir anestezi uygulamalarını geliştirmektir.

    Anestezi uygulaması tıp eğitimi üzerine anestezi ve reanimasyon uzmanlığı eğitimi yapmış olan doktorlar tarafından uygulanır. Anestezi hekimlerinin ameliyat boyunca yardımcılığını yapmak üzere eğitilmiş olan anestezi teknikeri de anestezi ekibinin çok önemli bir parçasıdır.

    Anestezi; Anestezi hekimi tarafından uygulanan bir işlem olup ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır. Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir. Bundan dolayı ameliyatlar hastalar için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Ancak güvenle ameliyat olabilmek için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Ameliyat sırasında, solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevlerin de kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu nedenle anestezi hekimi hastanın her bakımdan koruyucusudur.

    Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde her türlü anestezi yöntemi (Genel Anestezi, Bölgesel Anestezi) deneyimli uzman hekimlerimiz hastalarımıza uygulanmaktadır.

    Anestezi; uzman hekimiyle, teknikeriyle, teknisyeniyle, hemşiresiyle bir ekip işidir ve bu ekip diğer ekipler ile işbirliği içinde çalışır. Bu duygu ve düşüncelerle, sağlık camiamızın vazgeçilmez bir parçası olan anestezi çalışanlarımızın “Dünya Anestezi Günü’nü kutlar, sağlıklı günler dilerim.

WhatsApp Image 2019-10-16 at 10.26.09 (1).jpeg