T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Malatya İl Sağlık Müdürlüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

17 Kasım Dünya Prematüre Günü

Güncelleme Tarihi: 18/11/2019

         17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında; prematüre doğumlara dikkat çekmek ve bu alanda farkındalık sağlamak için dünyaya gözlerini erken açan ve yaşama tutunmak için özel bakıma muhtaç olan küçük melekleri hayata bağlayan Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesi doktor ve hemşireleri, Prematüre doğan çocuklar ve ailelerinin katılımıyla etkinlik düzenledi.

        Etkinliğe, hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Erdal AKTÜRK, Başhekim yardımcılarımız Uzm. Dr. Leman Acun Delen, Uzm. Dr. Rabia Aydoğan Baykara, Uzm. Dr. Selçuk Sinanoğlu, Yenidoğan Yoğun Bakımı sorumlusu Uzm. Dr. Aslı Melekoğlu, hastane yöneticilerimizden Zehra Doğan, Evren Kurak Sevindir ve Zeynep Ecem Coşkun ile prematüre doğan çocuklar ve aileleri katıldı.

        Etkinlikte konuşan Başhekimimiz Prof. Dr. Erdal AKTÜRK şunları söyledi:

       Türkiye’de her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor. Ancak ne yazık ki yüzde 50'ye yakını yaşama tutunabiliyor. Oysa özel eğitimli sağlık personeli ve yaygın yenidoğan yoğun bakım üniteleriyle bu oran yüzde 90'lara çıkabiliyor. Doğum ağırlığı bin 500 gramın altındaki bebeklerin yaşatılması için özel eğitimli sağlık personeli ve onlara özel yoğun bakım ünitesi gerekiyor. Hayata pamuk ipliğiyle bağlı küçük melekleri yaşama tutunmasında yeni doğan bakım ünitesi doktorları ve hemşireleri büyük emek sarf ederek hayat kurtarıyor. Aileler için de büyük bir özveri ve çaba gerektiren bu süreç zorlu ve uzun bir dönemi kapsıyor. Doğum sonrası süreçte tabi ki bebeği birçok zorlu mücadele beklemektedir. Bizim amacımız bu bebeklere en kaliteli şekilde bir hayat sunmak ve ihtiyacı olan her şeyi uygun bir şekilde yerine koymaktır. Erken doğarak yaşam mücadelesi veren ve sağlığına kavuşan çocukları bugün burada sağlıklı ve büyümüş olarak görmekten çok mutlu oldum. Bu anları yaşamak hastanemizin yöneticileri ve çalışanları için gurur kaynağıdır. Şu an burada büyümüş okulla gidecek yaşa gelmiş prematüre olarak doğan bebeklerimizi görüyoruz. Bu bir ekip işidir, mesai arkadaşlarım başta tüm yenidoğan ekiplerine gösterdikleri emekler için teşekkür ediyorum. Hastanemizin çok güçlü bir pediatri ekibi bulunuyor. Bu ekipte Yenidoğan kliniğinde çalışan hekimler çok değerli hizmetler gerçekleştiriyor. Bu ekibin çok daha iyi koşullarda hizmet verebilmesi için çabalıyoruz. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen ve etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum. 

      Çocuklarımıza ve ailelerine sağlıklı ömürler diliyorum…

  • DSC_3331.JPG
  • DSC_3336.JPG
  • DSC_3341.JPG
  • DSC_3355.JPG
  • DSC_3357.JPG
  • DSC_3361.JPG
  • DSC_3392.JPG
  • DSC_3380.JPG
  • DSC_3389.JPG
  • DSC_3401.JPG