Üroloji Kliniğinde Laparoskopik Operasyon Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirilmiştir.
21 Aralık 2023

Hastanemiz Üroloji Kliniğinde Prostat kanserli bir hastamıza laparoskopik (Kapalı) operasyon başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Op. Dr. Battal Selçuk Çakmak, Op. Dr. Ender Akdemir ve Op. Dr. Mehmet Levent Akbulut’un katılımıyla gerçekleştirilen operasyon, başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Operasyon ile ilgili bilgi veren Op. Dr. Ender Akdemir “Hastamız üroloji polikliniğimize mevcut şikayetleri ile başvurduğunda yapılan muayene ve tetkikleri sonrasında prostat kanserinden şüphelenilerek, hastamıza prostat biyopsisi önerildi ve prostat biyopsisi uygulandı. Biyopsi sonucunda patolojisi prostat kanseri olarak gelen hastamızın yapılan diğer tetkiklerinde hastalığın erken dönemde olduğu tespit edildi ve organa sınırlı olduğu anlaşılarak hastaya radikal prostatektomi operasyonu önerildi. Kliniğimizde bu operasyon laparoskopik olarak başarılı bir şekilde uygulanmıştır.” Dedi.

Daha iyi işler yapma noktasında çalışıyoruz

Deprem sonrasında hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini belirten Başhekim Yardımcısı ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Serdar Buğday, “Depremden sonra hızlı bir toparlanma süreciyle hem hastanemizde hem de üroloji kliniğimizde daha iyi işler yapma noktasında çalışıyoruz. Kliniğimizde ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde daha nitelikli işler yaparak gerek laparoskopik ameliyatların gerekse diğer ürolojik hastalıkların tedavilerinde özellikli işlemlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Prostat kanserinde erken teşhisin önemine değinen Doç. Dr. Buğday, “Prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanser tiplerindendir. Tanı ve tedavisindeki yenilikler her geçen gün artmaktadır. Bu durum hastalığın erken dönemde organa sınırlı olarak yakalanmasına ve tedavinin daha başarılı ve yüz güldürücü sonuçlanmasını sağlamaktadır. Hastalığın tespitinde fiziki muayene, PSA (Prostat Spesifik Antijen), ultrasonografi ve multiparametrik manyetik rezonans gibi yöntemler kullanılmaktadır. Erken tanı ve tarama amacıyla 45 yaşın üzerindeki erkeklere şikâyeti olmasa bile yılda bir kere üroloji polikliniğinde muayene önerilmektedir. Bu durum ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar için 40 yaşına kadar çekilebilmektedir.” İfadelerini kullandı

üroloji